A Vitamini: Özellikler ve Faydaları

Görme bozukluklarına karşı koyar, kemikleri güçlendirir ve cildi korur. Bu maddeyi ne zaman takviye etmeniz gerektiğini ve onu stoklayacak yiyecekleri öğrenin.

Retinol olarak da adlandırılan A vitamini, vücudun düzgün çalışması için temel bir besindir. Dengeli bir şekilde alınırsa sağlığa sayısız faydası vardır, gelin hep birlikte neler olduğuna ve bir eksiklik durumunda ne yapılması gerektiğine bakalım.

A vitamininin özellikleri

A vitamini , birçok gıdada doğal olarak bulunan yağda çözünen bir vitamindir . A vitamini normal görme, bağışıklık sistemi, üreme, büyüme ve gelişme için önemlidir . A vitamini ayrıca kalbinizin, akciğerlerinizin ve diğer organlarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olur. Karotenoidler , sarı, turuncu ve kırmızı meyve ve sebzelere rengini veren pigmentlerdir.

Özellikle zayıflama diyetleri için yararlı olan bir karotenoid, domatesin çok zengin olduğu likopendir :Antioksidan etkisi , hem aterosklerotik plakların oluşumundan hem de karında beyaz yağ birikintilerinden sorumlu olan LDL kolesterolün oksidasyonunu önlediği için hücreleri yaşlanmadan ve serbest radikallerin ürettiği dejeneratif hasardan korur .

A Vitamini Ne için?

A vitamininin faydaları :

 • Ciltsaç ve mukoza zarlarını güçlendirir ve sağlıklı tutar ;
 • Akciğerleri enfeksiyondan korur ;
 • Akne ve furunküloz tedavisinde değerli bir iyileştirici yardımcıdır . Merhem şeklinde harici olarak uygulandığında, cilt ülserlerinin iyileşmesini destekler ;
 • Kemiklerin düzgün gelişimi ve yumurtalık ve testis sisteminin düzgün çalışması için gerekli enzimatik süreçlere katılır;
 • Retinanın hem sağlığı hem de işleyişi için vazgeçilmezdir ;
 • Gebelikte embriyonik gelişimi ve fetüsün normal büyüme sürecini sağlamak , dokuların farklılaşmasını düzenlemek için kullanılır.

A vitamini önemli bir besindir. Meyveler, sebzeler, yumurtalar, tam yağlı süt, et ve balık dahil olmak üzere birçok gıdada bulunur. Günlük olarak tüketilmesi gereken miktara önerilen diyet ödeneği (RDA) denir. RDA, erkekler için günlük 900 mcg ve kadınlar için günlük 700 mcg’dir .

A vitamini ve Retinoik Asit Kaynağı Besinler

A vitamini stoklamak genellikle zor değildir, çünkü pek çok gıdada bulunur – morina karaciğeri yağı, karaciğer, yumurta sarısı, tereyağı ve çiğ havuç , ıspanak , lahana , brokoli, lahana, sarımsak, buğday tohumu gibi birçok sebzede. yağ, maydanoz, karahindiba, tere, balkabağı , taze ıspanak, hindiba , domates , marul ve genel olarak tüm sarı-turuncu sebzeler. Meyveler arasında kavun, kayısı , şeftali , portakal ve karpuz A vitamini kaynağıdır.Bununla birlikte, gastrointestinal patolojiler veya enfeksiyonlar durumunda bu önemli maddenin eksikliği ile karşılaşılması nadir değildir.

A vitamini Eksikliğinin İlk Belirtisi

A vitamini eksikliği ile en sık ilişkili semptomlardan biri “cildin kenarında” görülür: yetersiz olduğunda cilt donuk, kırışık, kuru görünür. A vitamini aslında epidermis için gereklidir, çünkü hücrelerin metabolizmasını etkiler, cilt ve mukoza zarının hücre zarlarının geçirgenliğini ve elastikiyetini düzenler ve onları zararlı maddelerin sızmasından korur. A vitamini açısından zengin bir cilt aslında gözle görülür şekilde daha yumuşak, daha pürüzsüz, daha genç ve daha elastiktir.

A vitamini Görüşü Korur

A vitamini görmede çok özel bir işlev gerçekleştirir: Rodopsin’i oluşturmak için bir proteine ​​bağlanma, çubuklarda bulunan ışığa duyarlı bir protein, retinanın düşük yoğunluklu ışığa duyarlı fotoreseptörleri. A vitamini eksikliği, retina çubuklarında rodopsin eksikliğini belirler ve bu nedenle oldukça yaygın bir görme bozukluğunu, alacakaranlık görüşünün değişmesini belirleyebilir : gün batımından sonra veya zayıf ışık koşullarında bu hipovitaminozdan etkilenenler normal sürüşten daha fazla zorluk çekebilir, veya örneğin bir sinema salonundan projeksiyon odasına geçerken olduğu gibi aniden karanlık bir odaya girme.

A Vitamini Kalbi Ve Akciğerleri Korur

A vitamininin antioksidan gücü hem akciğerlerde hem de kardiyovasküler sistemde koruyucu bir işlev görür . Diyetle doğru bir alım aslında kirlilikten kaynaklanan hücresel dejenerasyona ve kötü kolesterolün etkilerine karşı mükemmel bir bariyer oluşturur. Ayrıca dişleri güçlendirir, iskelet sistemini formda tutar ve cildi güneşten kaynaklanan hasarlardan korur.

A vitamini: Takviye Almalı mıyız?

Bu test kılavuzunu yanıtlayın: A vitamini eksikliğinin belirtilerini okumayı ve ihtiyacınız olan etken maddeyi doğru dozda almayı öğreniyorsunuz.

 • Son zamanlarda görmede bir azalma fark ettiniz mi ve karanlıkta kötü görüyor musunuz?
 • Ağız ve burnun mukoza zarları genellikle kuru mu ?
 • Cilt kolayca çatlar ve kalınlaşma ve sertleşme eğilimi gösterir mi ?

En az iki soruya evet cevabı verdiyseniz , muhtemelen A vitaminine ihtiyacınız var.

A vitamini: nasıl alınır

Doğru miktarda A vitamini sağlamak için, belirtilen gıdalardan (çiğ veya fazla pişmiş), tercihen vücudun A vitaminine dönüştürdüğü beta-karoten (havuçlar zengindir) ile birlikte stoklayabilirsiniz. Alternatif olarak, günde bir kapsül morina karaciğeri yağı, bir dilim kavun veya üç kuru kayısı alabilirsiniz.

A vitamini: kullanım önlemleri

Yeni araştırmalar, bu önemli besinin enerji üretimi ve bakımına yardımcı olmasının birçok yolunu ortaya çıkardı. Aslında A vitamini, hücrelerde insan vücudunun her gün ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi yaratmalarına izin veren çok önemli bir rol oynar .

A vitamini alımını , etkinliğini nötralize eden alkol, kahve, tütün, antibiyotik ve kortizon ile birleştirmemeye dikkat edin; uzun süreli pişirme bile A vitaminini yok eder.

A Vitamini: Kombine süper vitaminler

A Vitamini içeren üç öğle / akşam yemeği menüsü örneği

Günlük yiyecek oranı: 700 mcg

 • 20 gr Sicilya pecorino (114 mcg) + 50 gr çiğ havuç (600 mcg)
 • 100 gr marul (229 mcg) + 100 gr beyaz peynir + 50 gr kayısı (260 mcg)
 • 50 gr roka (370 mcg) + 50 gr domates (300 mcg) + iki yumurtalı omlet

“Renkli” beslenmede A vitamini

Basit bir şekilde, ihtiyacınız olan vitaminleri nasıl alacağınızı bilmek ister misiniz? Bu grupların her biri için her gün masaya bir yemek koyun:

KIRMIZI GIDALARKarpuz ve domates, kanseri önlemeye yardımcı olan likopen içerir; çilek ve kiraz karotenoidler verir , gençleştirir.
SARI GIDALARHavuç, biber, kavun ve muşmula, A vitamininin öncüsü olan beta- karoten açısından zengindir.
YEŞİL GIDALARRoka, kuşkonmaz, kabak size bir antioksidan olan C vitamini sağlar.
MAVİ-MOR GIDALARPatlıcan, incir, erik, üzüm ve yaban mersini , damarları koruyan ve aterosklerozu önleyen antosiyaninler ve A ve vitaminleri sağlar.

Yorum yapın